16 Nisan 2017 Pazar

Coreboot ethernet kartı problemi çözümü

Merhabalar,

    Önceki yazımda coreboot'un nasıl yükleneceğini anlatmıştım. Sürücüsü özgür olmayan kablosuz ağ kartının sorunsuz çalışmasına rağmen ethernet kartı çalışmıyordu bu konuda araştırma yapıp bu yazıyı yazma kararı aldım. Problemin nedeni bios'u içinde tuttuğumuz rom bellekte bios yazılımı haricinde bazı aygıtların fiziksel adresleride bulunmakta ve ethernet bu aygıtlardan birisi. Coreboot'u yüklediğinizde bu adımları yapmazsanız ethernet kartınız çalışmayacaktır.

    İlk olarak ethernet kartımızın mac adresini bilgisayarın altındaki stickerdan öğrenip not edelim. 00:1F:16:XX:XX:XX şeklinde bir adres olduğunu göreceksiniz. Bulamıyorsanız XX yazan kısımları hexadecimal olarak doldurabilirsiniz.

    Daha sonra aşağıdaki linkteki dosyayı indirelim

http://mirror.linux.ro/libreboot/stable/20160907/libreboot_r20160907_util.tar.xz
 
    Dosyayı arşivden çıkarıp sırasıyla işlemleri uygulayalım

tar -xvf libreboot_r20160907_util.tar.xz

cd libreboot_r20160907_util/ich9deblob/x86_64/

./ich9gen --macaddress XX:XX:XX:XX:XX:XX (XX li kısımlara mac adresimiz gelecek)

ich9gen programı bir kaç dosya oluşturacak bunlardan sonu fdgbe ve rom boyutumuza uygun olan dosyayı kullanmamız gerekli, x200 bilgisayara yaptığım için rom boyutu 8m olmalı.

dd if=ich9fdgbe_8m.bin of=coreboot.rom bs=1 count=12k conv=notrunc (Coreboot.rom yazan yere rom dosyamızın ismi ve yolu gelecek)

    Bu işlemleri yaptıktan sonra fabrika çıkışlı bios romumuzun kalıbını almıştık hatırlarsanız şimdi aldığımız yedek üzerinden ethernet kartı ve diğer aygıtların fiziksel adresinin tutulduğu layout dosyasını çıkarmamız gerekiyor bunun için coreboot repository içindeki util/ifdtool klasörü altında bulunan programı kullanmamız gerekmekte

cd util/ifdtool

make

Önümüzde iki seçenek var
Şu anki coreboot rom'umuzu koruyarak layout dosyasını yazmak istiyorsak:

./ifdtool flash.bin --unlock

flashrom -p 'yourprogrammer' -w flash.bin.new -l layout -i fd (yourprogrammer kısmına internal veya linux_spi dan hangisini kullanıyorsanız onu yazmanız gerekmekte)

 Yeni bir rom yazmak istiyorsak:

./ifdtool flash.bin -f layout (flash.bin yazan kısıma kalıp dosyanız gelecek)

flashrom -p 'yourprogrammer' -w coreboot.rom -l layout -i bios

Bütün bunları yaptıktan sonra ethernet kartınız çalışmış olacaktır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder