8 Aralık 2016 Perşembe

BIOS ve Coreboot

    BIOS (Basic Input Output System/Temel Giriş Çıkış Birimi) bilgisayar açıldığı anda işlemciye tüm donanımları tanıtan, iletişimin nasıl ve hangi frekansta olacağını belirten ve hangi sürücüden işletim sisteminin açılacağına karar veren bir yazılımdır. Anakartın üzerinde bir ROM(Read Only Memory/Salt Okunur Bellek) da bulunur diye sıklıkla bahsedilsede günümüzde EPROM(Erasable Programable Read Only Memory) ve EEPROM (Electronically Erasable Programable Read Only Memory) üzerinde tutularak güncelleme ve bios yazılımını değiştirme imkanı sağlanmaktadır. Bios üzerinde kullanıcıların yaptığı değişiklikler CMOS devresinde tutulur. Cmos elektrik kesintilerinden etkilenir ve varsayılan değerlere geri döner. Bu yüzden her anakart üzerinde cmos için bir pil bulunur.

    Her ne kadar devrelerden, pillerden, donanımlardan bahsetsekte, bios en nihayetinde bir yazılımdır. Fakat üreticilerin bize sunduğu yazılımların tamamı kapalı kaynak kodlu yazılımlardır. Bir bilgisayar üzerinde yapılabilecek tüm işlemler için açık kaynak kodlu olduğu için bir arka kapının olmadığına emin olduğumuz bir program halihazırda var iken neden bios yazılımıda açık kaynak kodlu olmasın diyen özgür yazılımcı Ron Minnich bir bios yazılımı yazıyor ve ismini LINUXBIOS koyuyor. Daha sonra Coreboot ismini alan proje bugün 230 dan fazla anakart için destek vermekte. Coreboot'u tamamen özgürleştirmek isteyen Leah Rowe, Coreboot gibi içinde özgür olmayan paketlerin bulunmadığı bir coreboot sürümü yazarak adını Libreboot koyuyor.
   
    Bu yazımda bios ve Coreboot'un ne olduğu hakkında bahsettim umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda Coreboot ve bunun bir türevi olan Libreboot'u nasıl indireceğinizi, derleyeceğinizi ve sanal ortamda deneyeceğinizi anlatacağım.

1 yorum:

  1. Güzel bir iş ellerinize sağlık bekliyoruz.Bu bios yazılımı çok önemli.

    YanıtlaSil